Prawidłowe zastosowanie regałów magazynowych

Każdy magazyn ma swoje własne cechy konstrukcyjne, charakterystykę i przeznaczenie. Aby zorganizować odpowiedni system magazynowania, który maksymalnie wykorzysta przestrzeń magazynową, zapewniając jednocześnie bezpośredni dostęp do towarów, konieczne jest zastosowanie specjalnych urządzeń regałowych. Czym jest regał magazynowy – jest to specjalna konstrukcja metalowa, której głównym zadaniem jest stworzenie odpowiednich warunków do przechowywania różnego rodzaju produktów.

Wybierając odpowiedni typ konstrukcji regałów magazynowych, nawet niewielką przestrzeń można uczynić wystarczająco pojemną i wydajną dla obrotu towarowego i magazynowania każdego przedsiębiorstwa. Regały pozwalają wykorzystać powierzchnię roboczą magazynu nie tylko na szerokość, ale również na wysokość – konstrukcje magazynowe mogą sięgać aż do sufitu. Regał jest uniwersalnym i wszechstronnym elementem wyposażenia, który może znacznie uprościć i zorganizować Twój system przechowywania.

Konstrukcja regałów magazynowych

Większość standardowych regałów metalowych ma podobną konstrukcję, różniącą się jedynie komponentami do przechowywania różnych typów towarów. Typowy regał magazynowy składa się z prefabrykowanych stojaków nośnych oraz pomocniczych elementów poziomych podtrzymujących towar – półek, konsol, belek podłużnych itp. Podstawowym materiałem jest metal, z którego wykonuje się profile o różnych kształtach.

Ze względu na definicję konstrukcji nośnej i mocowania elementów przegubowych wyróżniamy regały spawane i prefabrykowane. Prefabrykowane regały są montowane za pomocą specjalnych łączników, mogą być szybko montowane i demontowane oraz mogą być kompaktowo transportowane. Prefabrykowana konstrukcja umożliwia również modyfikację cech regałów w celu dostosowania ich do specyficznych cech i wymiarów produktów. Spawane półki, z drugiej strony, są niezwykle stabilne i sztywne, ale niepraktyczne w użyciu.

Współczesne, prefabrykowane regały oferują najlepszy możliwy składowy system i są równie wydajne jak spawane półki. Mogą one być wykorzystywane do przechowywania dużych ilości towarów i w razie potrzeby mogą być rekonfigurowane do przechowywania innych typów i rozmiarów towarów poprzez instalację dodatkowych komponentów i części.

Regały półkowe w magazynie


Regały półkowe są to standardowe, proste systemy magazynowe. Mają one prefabrykowaną konstrukcję z belkami ładunkowymi, ramami bocznymi, półkami ładunkowymi i innymi akcesoriami. Taka konstrukcja jest doskonałym wyborem do przechowywania ciężkich ładunków – wytrzymały metal ma dużą nośność.

Półki najczęściej wykonane są z drewna, płyty wiórowej, stali ocynkowanej, rzadziej z tworzywa sztucznego. Zakres zastosowań tych regałów jest bardzo szeroki – oprócz magazynów można je znaleźć również w sklepach detalicznych, salonach wystawowych, centrach serwisowych itp.